Vybrat si snowboardovou bundu může být kumšt! Neliší se mezi sebou totiž jen střihem a barvou, ale také měrou voděodolnosti a paropropustnosti, měrou zateplení a variabilitou jednotlivých dílů (odnímatelná kapuce, četnost větracích otvorů apod.).
Velikost bundy
Snowboardová bunda by měla být především dostatečně velká, aby tě při žádném pohybu nikde netahala. Zkus v ní zvednout ruce nad hlavu. Konce rukávů by ti neměly vyjet až na předloktí. Bundu zkoušej v ideálním případě na oblečení, ve kterém budeš jezdit.
Zateplenou nebo nezateplenou bundu?
Bundy na snowboard mají taky různou míru zateplení. Lehká bunda bez zateplení pouze s podšívkou ze síťoviny bude nejlépe odvádět tělesné páry. Její koupi bys měl zvážit, pokud předpokládáš, že budeš aktivní a v neustálém pohybu. Patříš-li k těm, co si spíš dávají párek v rohlíku u stánku s občerstvením a při ježdění se příliš nezpotíš, raději mrkej na bundy se zateplením. Vlhkost od těla ti sice odvádí pomaleji, ale poskytuje příjemný tepelný komfort. No a úplnou špičkou je ještě třetí možnost, a to bunda z GORE-TEXového materiálu. Ten nedovolí, aby se ti k tělu dostalo mokro či vítr. Zároveň však perfektně odvádí vlhkost od těla pryč.
Voděodolnost
Na horách se podmínky mění doslova z minuty na minutu. I když to ráno vypadá na pořádnou opalovačku a azuro po celý den, znenadání se může přihnat přeháňka. Aby ses nemusel okamžitě běžet domů schovat, je bunda opatřená voděodolností. Znamená to, že dokáže odolat kapkám vody i sněhu. Míru voděodolnosti určuje tzv. vodní sloupec. To je objem vody (v milimetrech), jakému je bunda schopna odolat. Od 10.000 milimetrů výše si můžeš být jistý, že kupuješ model, který tě na sjezdovce nezklame a udrží tě v suchu. Podstatnou částí voděodolnosti je navíc i podlepení všech švů.
Prodyšnost
Dalšímu parametru, kterému stojí za to věnovat pozornost, je určitě prodyšnost materiálu. Bez ní se budeš při sportu cítit jako zabalený v igelitovém sáčku. Podstatou prodyšnosti je tedy schopnost vyloučit pryč od povrchu těla veškerou nadbytečnou vlhkost. Rozhodně by se ti tak nemělo stávat, že se večer vrátíš ze sjezdovky a budeš mít úplně propocené podvlíkačky. Hodnota propustnosti je udávaná v gramech na metr čtvereční za 24 hodin, tedy kolik gramů vodních par propustí metr čtvereční materiálu za jeden den. Kromě pojmu „prodyšnost“ se ale také můžete setkat i se zkratkou MVTR. A zrovna u prodyšnosti platí pravidlo: „Čím víc, tím líp“.
Ventingy – větrací otvory
I přes to, že si pořídíš snowboardové oblečení s vysokou měrou prodyšnosti, při aktivním pohybu nebo stoupání do kopce se budeš více potit. Aby se tělesné páry nesrážely na vnitřní straně látky, snowboardové bundy mají všité větrací otvory na zip, tzv. ventingy. Ty bývají nejčastěji umístěny na bundách v podpaždí, popř. na zádech. Dají se snadno rozepnout a pomohou tak rychle odvést tělesné páry od těla pryč.
Snow catcher
Bundy na snowboard jsou z vnitřní strany taky vybavené tzv. snowcatcherem. To je pás, který chrání tělo před sněhem a větrem. Zapíná se na druky a u některých bund ho lze odepnout. Aby se nevyhrnoval, je zespodu potažen gumovými proužky. Dnes už jsou na snowcatcherech zakomponovaná poutka, která je možné připnout ke kalhotům. Konec sněhu nabaleného na zádech pod bundou!