Historie paddleboardingu
25. června 2018 | 0 komentářů
Paddleboarding neboli SUP (Stand Up Paddle) je nejrychleji se šířícím boardovým sportem, v posledních letech jde doslova o explozi tohoto sportu. Díky jeho dostupnosti a pohodové náročnosti na fyzičku si získal oblibu u všech věkových kategorií, od dětí až po nadšence v důchodovém věku.
Kde se tu paddleboarding vlastně vzal?
Před pár lety jsme o paddleboardingu vůbec neslyšeli a tak je na místě otázka, kdy přesně začala jeho historie. Lidé odpradávna používali k rozpohybování různých plavidel pádla a spousta sportovních historiků poukazuje na ten či onen moment v historii, kdy se paddleboarding zrodil.
Odpradávna lidé používali k pohybu po vodě plavidla s pádly. Zdroj: fitocean.com
Mohli to být afričtí válečníci, kteří na svých z kmenů vydlabaných kánoích používali svá kopí jako pádla, aby mohli neslyšně vplout do nepřátelských území. Nebo to byli také Indiáni s jejich závody na kánoích. Možná to byli peruánští rybáři, kteří už 3 000 let př. n. l. používali k lovu takzvané "tupy"; proutěná plavidla tvaru kánoe a dlouhá pádla:
Zdroj: coolgals.com
Za první fotografii dokumentující paddleboarding je považován snímek Petera Henryho Emersona "Kupení sena" z roku 1886, jenž zachycuje muže svážející seno přes bažiny ve východní Anglii:
Zdroj: getty.edu
Podobných odkazů hluboko v historii je spousta, většinou však jde jen o příbuzná odvětví a jejich obhajoba pokulhává. To bychom pak mohli mluvit o zrodu olympijských plaveckých disciplín v momentě, kdy nějaký nemotorný féničan přepadl při obchodní plavbě přepadl přes palubu.
Chorvatsko, 1938 - nejsme si jistí, co tento chlapík přesně provozuje, ale přihlížející jsou uchváceni!
Zdroj: supthemag.com
Pláž Waikiki jako místo zrodu paddleboardingu?
Přesto se pokusme tento moment vypátrat. Spousta vodítek směřuje na Havaj na pláž Waikiki. Proč ale v dílech slavných spisovatelů a cestovatelů, kteří Havajské ostrovy navštívili, nenajdeme zmínky o "standup pádlování"?
Americký spisovatel Mark Twain navštívil jak italské Benátky, tak Havajské ostrovy, a ač ve svém díle popisuje jak benátské gondoliéry, tak havajské surfaře, nikde se nezmiňuje o nějaké podobnosti. Lze předpokládat, že by si takové srovnání nenechal ujít.
Typický obrázek benátského gondoliéra Zdroj: fitocean.com
Ani ve filmu vynálezce Thomase Alvy Edisona "Havajské ostrovy" nevidíme kromě tehdejšího surfingu a pádlování na kánoích žádný náznak paddleboardingu, ostatně tak jako v mnoha dalších filmech turistů a cestovatelů z dvacátých a třicátých let minulého století:
Tom Blake, americký sportovec, vynálezce a spisovatel, považovaný za jednoho z nejvlivnějších osobností v historii surfingu, přijel na Havaj v roce 1926 studovat design prken a historii surfingu. Přesto v jeho práci zmínky o paddleboardingu nenajdeme.
Duke Kahanamoku
Ha, a přece stopa! V historii mapující části surfařského filmu Jacka McCoye "Blue Horizon" vidíme staré záběry Duka Kahanamoku, skutečné legendy, držitele tří zlatých olympijských medailí v plavání a "otce moderního surfingu", kterak stojí na prkně připomínajícím surf a pádluje za pomocí dvoustranného kajakového pádla:
Ovšem po bližším zkoumání zjistíme, že nešlo o surf, ale o australskou surfovou lyži, kterou dostal jako dar na svých cestách po Austrálii.
Australská surfski. Zdroj: fitocean.com
John Zapotocky, Pops AhChoy
Zde tedy stopa chladne a na další je třeba si počkat až do začátku padesátých let. Tehdy se jistý gentleman jménem John Zapotocky nechal inspirovat Dukem Kahanamoku a společně s Popsem AhChoyem byli začátkem šedesátých let vídáni na Waikiki při surfingu vzpřímení s pádly v rukou. AhChoyovi synové si později tento způsob také oblíbili při surfových lekcích; lépe prý na své svěřence viděli, mohli je fotografovat, vyhlížet blížící se vlny a … jejich cigarety zůstaly v suchu.
John Pops AhChoy ve své typické stavařské helmě, pod níž prý skrýval pár osobních věcí.
Zdroj: johnpopsahchoy.webs.com
John Zapotocky sjížděl vlny na pláži Waikiki po dobu dlouhých šesti dekád a právem si vysloužil přezdívku "Pearl Diver".
John Zapotocky zvaný též "Zap" se paddleboardingu věnoval až do své smrti v roce 2013, kdy mu bylo 95 let!
Zdroj: sup magazine
Novodobá historie paddleboardingu
Tolik paddleboardingové prehistorie; pojďme ke zrodu moderní éry sportu v podobě, jak jej známe dnes. Tím okamžikem je rok 1996 a fotografie Lairda Hamiltona, amerického "big-wave" surfaře, s prknem a pádlem v rukou.
Zdroj: supthemag.com
Laird Hamilton byl první, který si nechal vytvarovat první specifický paddleboard. Můžeme ho tedy považovat za zakladatele moderního paddleboardingu.
Někteří ortodoxní surfaři Hamiltona za tento krok haní, vadí jim, že do surfingu narouboval pádlo. Ale sám Hamilton odkazuje na tradiční havajský způsob surfování, tak jak jej kdysi podle legendy provozoval král Kamehameha a jeho královna Ka'ahumanu před téměř třemi sty lety.