Jak si vybrat neopren?

Poradna - wakeboard

30. září 2019 | 0 komentářů

Kvalitní neopren by měl být součástí výbavy každého wakeboardisty nebo vyznavače jiných vodních sportů – ale víš jaký si vybrat? Tímhle článkem ti usnadníme rozhodování!

    O'Neill Epic Chest Zip 4/3 Full

    O'Neill Epic Chest Zip 4/3 Full

    5 750 Kč

      O'Neill Wms Hyperfreak 4/3+ Chest Zip Full

      O'Neill Wms Hyperfreak 4/3+ Chest Zip Full

      8 570 Kč

        O'Neill Youth Reactor II Back Zip 3/2 Full

        O'Neill Youth Reactor II Back Zip 3/2 Full

        2 160 Kč

        Ochrana před prochladnutím, oděrem a slunečním zářením

        Základní funkcí neoprenu je tepelná ochrana. Neoprenová kombinéza chrání jezdce nejen před prochladnutím, kdy teploty nejsou zrovna ideální ke koupání, ale také před oděrem a slunečním zářením. Protože voda spolu s větrem tělu odebírá teplo odpařováním, má smysl se neoprenem chránit před prochladnutím i při teplotách nad 20 °C. V teplém počasí, kdy se potřebujeme pouze chránit proti slunečnímu záření, je možné použít také lycru, tedy trička s dlouhým nebo krátkým rukávem. Lycry jsou vyrobené z vysoce kvalitní rychleschnoucí textílie.

        Pro správnou tepelnou funkci je důležitá velikost neoprenu

        Neopren pracuje tak, že zachytává a udržuje slabou vrstvu vody mezi ním a tělem. Naše tělo tuto vrstvu vody ohřeje a tím nám je v neoprénu krásně teplo. Neopren by tedy měl být pohodlný, ale zároveň těsný. V opačném případě se při ponoření nebo setkání se s větší vlnou dostane dávka ledové vody na záda... A to fakt nechceš!

        Do letního počasí tenčí, do chladného silnější neopren

        Neopren je vyroben z tenkého chloroprenového kaučuku, neoprenu, který má termoizolační vlastnosti. Používané tloušťky materiálu jsou od 2,5 mm do 6 mm. Obecně platí, že silnější materiál je určen do chladnějšího počasí a naopak. Neoprenů existuje celá řada. Základní rozdělení je následující:

        2 základní typy neoprenů

        Plná délka bývá jednoduše využívána v chladnějším období či podmínkách. Krátký oblek spíše v letním období, v závislosti na teplotě vody. Krátký oblek pokryje kromě trupu i paže a stehna a je zde tedy lepší pohyblivost končetin.

        Vybírejte ale také podle svých subjektivních pocitů

        Kombinací střihů existuje celá řada: plavkový, s dlouhým rukávem a krátkými nohavicemi, s tříčtvrtečními nohavicemi či plavkový s dlouhým rukávem. Výběr neoprenu je proto velice subjektivní v závislosti na tom, zda-li vám bývá zima spíše na horní polovinu těla, nebo obráceně, v čem se cítíte lépe, v jakých podmínkách budete nejčastěji jezdit apod.

          O'Neill Hammer Chest Zip 2 mm S/S Spring

          O'Neill Hammer Chest Zip 2 mm S/S Spring

          2 990 Kč

            O'Neill Youth Reactor II Back Zip 2 mm Spring

            O'Neill Youth Reactor II Back Zip 2 mm Spring

            1 560 Kč

            Jak se tloušťka neoprenu udává a kde ji najdu

            Tloušťka je základní údaj a najdeme ji v popisu nebo i názvu neoprenu. Tloušťku neoprenu může udávat pouze jedno číslo (např. 3). Můžeš však narazit i na zápis ve formátu 5/4 nebo 6/4/3.

            Tloušťka 3: neopren je všude stejně tlustý, v tomto případě 3 mm.
            Tloušťka 5/4: první údaj je tloušťka na trupu (tedy 5 mm) a na kritických místech jako jsou ramena, ledviny apod. Druhý údaj platí pro zbytek těla, tedy končetiny (v tomto případě 4 mm).
            Tloušťka 6/4/3: tato třímístná kombinace dává informaci o tloušťce 6 mm na tělo, 4 mm na nohy a 3 mm na ruce.

            Letní neopreny jsou většinou s tloušťkou do 3 mm a jsou vhodné spíše do teplé vody a počasí s teplotami nad 18 °C.
            Zimní se označují zpravidla neopreny s tloušťkou 4/3, 5/3, 6/4/3. Bývají částečně nebo zcela pogumované. Označení zimní neznamená, že se jedná o neopren určený na zimu, ale spíš na jarní, podzimní a u nás i letní podmínky s teplotami vzduchu a vody okolo 10-20 °C.

            Jaký neopren do jakých teplot?

            Ideální je kombinace šitých a lepených švů

            Šitý šev je jednoduše jenom šitý. Po šití zde tedy zůstanou malé vpichy po jehle. V tomto místě může protékat malé množství vody. Lepený šev je kompletně zacelený gumovým páskem, voda tedy nemá šanci proniknout. Nejlepších tepelných vlastností dosahují neopreny s kombinací šitých a lepených švů. Podlepený šev má zároveň také vyšší pružnost než pouze šitý.

            A to nejdůležitější na závěr. Když už máš tohohle mazlíka doma, je potřeba se o něj umět starat. Jak během sezóny, tak i v zimě, kdy odpočívá ve skříni. Mysleli jsme i na tohle a máme pro tebe článek se základníma radama, jak se o svůj neopren starat jako profík!

            Další články z kategorie Poradna - wakeboard

            Kalendář akcí

            Detailní kalendář »

            Přihlásit se

            Nepamatuji si heslo

            nebo

            Registrace

            Jazyk